Hyaluronik asit faydaları ve ne işe yaradığını anlatmadan önce isterseniz Hyaluronik asit nedir, ilk olarak ona göz atalım.

HYALURONİK ASİT NEDİR?

Hyaluronik asit, dokuların ve cildin iyi yağlanmasına, nemli kalmasına yardımcı olan bir maddedir. Çevreden nem alan ve ciltte nemlenmeyi artıran bir cilt bakım bileşenleri kategorisidir. Aslında şöyle de denilebilir; Hyaluronik asit, bağlayıcı özelliği bulunan bir polimer çeşidi ve yoğun nemlendirici etkiye sahip.

Vücudumuzda doğan olarak bulunan Hyaluronik asit, yaş ilerledikçe üretimi yavaşlamaya başlar. Bu nedenle dışarıdan takviye olarak alınır. Hyaluronik asit serum ve Hyaluronik asit krem çeşitleri bu takviye ürünler arasındadır. Hyaluronik asit, günümüzde birçok kozmetik ürününün içerisinde bulunmaktadır.

HYALURONİK ASİT NE İŞE YARAR?

Hyaluronik asitin görevi, su tutmaktır. Bu polimer, kendi ağırlığının 1000 katı kadar su molekülünü tek başına taşıyabilir. Peki, bu özelliğinin cilde sağladığı faydalar nelerdir:

  • Hyaluronik asit cilt üzerindeki nemi muhafaza ederek, cildin nem dengesini koruyor. Aynı zamanda elastik yapısını da koruyarak yumuşacık bir form kazanmasına yardımcı oluyor.
  • Hyaluronik asit, eklemler içinde oldukça gereklidir.Sonuçta eklemlerin rahatça hareket edebilmesi için nem önemlidir. Bu noktada hyaluronik asit eklemlerin sorunsuz hareket etmesini sağlıyor.
  • Hyaluronik asit cilt hücrelerine su taşıdığı için, dokuların yenilenmesi noktasında da görev yapıyor. 

HYALURONİK ASİT FAYDALARI NELERDİR?

  • Hyaluronik asidin tedavi amaçlı kullandığı biliniyor. Eklem sorunlarının yanı sıra, kronik yorgunluk ve kas ağrılarında da asit takviyesi alınabilir.
  • Reflü gibi mide sorunlarında da kullanılır.
  • Göz pınarlarında kuruluk olan ya da lens kullanımı sebebiyle göz yüzeyinde sürtünmeden kaynaklı nemsizlik problemi yaşayan kişilere de uzmanlar tarafından Hyaluronik asit damlası verilir.

HYALURONİK ASİT CİLT FAYDALARI NELERDİR?

  • Antibakteriyel özelliği sayesinde yaraların daha iyi iyileşmesine yardımcı olur.
  • Hyaluronik asit, akne ve sivilce tedavisinde kullanılır.
  • Hyaluronik asit cilt üzerine faydalarının belki de en önemlisi elastik yapısını korumasıdır. Böylece cilt daha güçlü bir form kazanıyor. Böylece daha sağlıklı görünen ten, dışarıdan gelen hasarlara karşı da daha dayanıklı olur. Aynı zamanda cilt sıkılaşacak ve böylece ince çizgiler görünmez hale gelecektir.
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir