GÜNLÜK CİLT BAKIM RUTİNİ NASIL OLMALI?

Cildimiz üzerinde bulunan ölü derilerin, cilt üzerinde oluşmuş yağ ve kirlerin, cilt problemlerine sebep olacak herhangi bir durumun ortadan kaldırılmasını sağlayarak cildimizin sağlıklı bir görünüm elde etmesi için gerekli işlemlerdir. Cildin ihtiyacı olduğu besinlere göre günlük cilt bakımı yapmak cildin daha aydınlık ve sağlıklı olmasını sağlayacaktır.

Günlük cilt bakımı yaparken doğru ürünleri kullanmak ve ürünleri doğru sıra ile kullanmak çok önemlidir. Günlük cilt bakım rutini içinde doğru sıra ile uygulanmayan ürünlerden yüksek verim almak ne yazık ki mümkün değildir. Örneğin, cildimize uygulamış olduğumuz bir günlük cilt bakım yağının üzerine nemlendirici bir serum sürersek, sürmüş olduğumuz nemlendirici cildin alt tabakalarına erişemeyerek görevini yerine getiremeyecektir. Bu sebeple cilt yeterli nemi alamadığı için kuruyacaktır.

GÜNLÜK CİLT BAKIMINDA ÜRÜNLER HANGİ SIRAYLA UYGULANMALI?

Günlük olarak uygulayacağınız günlük cilt bakım rutininizde öncelik vermeniz gereken nokta; yapısı daha ince ve su bazlı içeriğe sahip olan ürünlerdir. Günlük cilt bakımı sıralaması için ilk olarak cildinizi cilt bakımına hazırlamalısınız;

TEMİZLEME

Cilt tipinize uygun yumuşak bir temizleme ürünü ile cildinize gereken temizlik işlemini sabah ve akşam olacak şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Kullandığınız günlük cilt bakımı ürünleri cildinize zarar vermeyecek içeriklerden oluşmasına özen göstermelisiniz.

TONİK KULLANMAK

Günlük cilt bakım rutini içinde cildi tonikleme, cilt temizleyicisini destekleyen bir işlemdir. Temizlenmiş ciltte bulunan gözeneklerin nefes almasını ve sıkılaşmasını sağlamaktadır.

SERUM KULLANMAK

Serumlar yoğun yapılı ürünlerdir aynı zamanda yüksek emilime sahiptirler. Günlük cilt bakım serumları ciltteki emilim oranını arttırdığı için cildi sonraki adımda uygulanacak ürüne hazırlar ve uygulanacak ürünün de etkisini arttırır.

NEMLENDİRMEK

Uygulanan serum sonrasında artık cildinize ve boyun bölgenize nemlendirici kreminizi uygulama vakti, gündüzleri SPF ‘li bir nemlendirici kullanırken, akşamları kullanacağınız nemlendiricilerde daha yoğun ve cilt problemlerine karşı yoğun etkilere sahip olmalı, kırışıklık veya sarkma önleyiciler gibi.

GÜNEŞ KREMİ

Havaların ısınmasıyla beraber cildimizin girmiş olduğu bu hassas dönemde yapılması gereken en önemli şey güneş koruyucu kullanımını asla atlamamaktır. Cilde temas eden ultraviyole ışınların cildimiz üzerinde yaratacağı tahribatı engellemek için yüksek koruyucu özelliği bulunan güneş kremlerimizi makyaj öncesinde yeterli miktarda uygulamalıyız. Bu adım günlük cilt bakım rutini için önemlidir.

MASKE

Cildinizin eksik kaldığını düşündüğünüz besleyici ve onarıcı maskelerden tercih ederek hafta da en az 2 defa olacak şekilde cildinize ihtiyacı olan besinleri vermeniz, cildinizin daha dolgun ve sağlıklı gözükmesine yardımcı olacaktır.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir