SPOR YAPARKEN VE GÜNLÜK SPOR AYAKKABI MODELLERİ NASIL OLMALI?

Genel olarak spor ayakkabı modelleri kullanım amacına göre kendi içerisinde 2 gruba ayrılmaktadır. Bu gruptan ilki, performans ayakkabılarıdır. Performans ayakkabılar, spor yapan kişiler için yaptıkları sporun temel ihtiyaçlarına uygun olacak şekilde tasarlanan ayakkabı çeşitlerinin genelini ifade eder. Ayaklarınızın spor yaparken rahat etmesi, iyi kavranması ve performansınızın en üst seviyeye çıkması için tasarlanır.

İkincisi ise Sport Life Style olarak adlandırılan performans amaçlı kullanılmayan, tamamen günlük hayatta kullanılan, daha çok görünüşü farklı stillerde olan kişiler için tasarlanmış rahat ve günlük spor ayakkabı modelleridir.

PERFORMANS SPOR AYAKKABI

Performans spor ayakkabı modelleri, spor yaparken giyilmesi için önerilen ayakkabılardandır. Performans amaçlı üretilen ayakkabılar tamamen sportif amaçlı kullanılmaları için üretilir ve her spor türünün kendi içerisinde farklı performans ayakkabısı bulunur. Yani, koşu performans ve fitness performans spor ayakkabı modelleri de kendi içerisinde farklılık gösterir. Bu konuya aşağıda daha ayrıntılı şekilde değineceğiz.

GÜNLÜK SPOR AYAKKABI

Günlük hayatta performans amaçlı olmayan, rahat kullanımlı spor ayakkabılar da vardır. Klasik, günlük ve rahat giyimle veya sokak stillerinde, tamamen rahat ve tarz bir stil oluşturmak için tercih edilen ayakkabılardır. Sadece günlük kullanım için günlük spor ayakkabı modelleri Sport Life Style olarak adlandırılır.

GÜNLÜK VE PERFORMANS AYAKKABILARI ARASINDAKİ FARK NEDİR?

Peki, Sport Life Style günlük spor ayakkabı modellerinin performans spor ayakkabısı modelleri ile aralarında ne fark var? 

Sport Life Style günlük spor ayakkabı modelleri hayatta ayaklarınızın rahat etmesi ve kısa mesafeli spor amacı olmayan yürüyüşlerde (iş çıkışı eve giderken, dışarıda arkadaşlarınız ile bir kafede buluştuğunuzda) kullanabileceğin ayakkabılardır.

Performans spor ayakkabı modelleri rahatlığından dolayı günlük hayatta da oldukça farzla kullanılsa da Sport Life Style dediğimiz günlük kullanıma özel olan ayakkabılar spor amaçlı kullanılmamalıdır. Bunun en önemli sebebi yaptığın spora uygun tasarlanmamasından dolayı hem performansını düşürmeye hem de sakatlanmaya sebep olabilmesidir. Özellikle taban özellikleri nedeniyle ayak bileği, topuk ve diz ekleminde zedelenme yaşanabilir. Herhangi bir sakatlanma olmaması için kullanım yerine ve amacına uygun modeller tercih etmeniz önemlidir.

AYAK GİYİMİNİZE DAİR ARADIĞINIZ HER ŞEY STİLL DURAĞI’NDA!

Gerek platformlu spor ayakkabı, bilekte spor ayakkabı, deri spor ayakkabı, yazlık spor ayakkabı gibi spor ayakkabı çeşitleri içinden istediğiniz modelleri, en uygun fiyatlara Still Durağı’nda bulabilirsiniz. Aynı zamanda gizli topuk spor ayakkabı, bez spor ayakkabı ve 5 cm spor ayakkabı gibi modellerde seçebileceğiniz modellemeler arasındadır.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir