Tadanların vazgeçilmez bir lezzet olarak tanımladığı mıhlama ya da kuymak son derece doyurucu, bir o kadar leziz bir Karadeniz yemeği olarak bilinmektedir. Bazı bölgelerde farklı yöntemlerle hazırlansa da mıhlama tarifi değişmez bir kural olarak kabul edilmektedir. Kuymak tarifi ile mıhlamanın arasındaki tek fark, peynirin ölçüsü olarak öne çıkmaktadır. 

Mıhlama, En Özel Karadeniz Yemeklerinden Biri

Birçok insanın varlığından haberdar olduğu, ancak çok azının deneyimlediği mıhlama lezzeti, hazırlığı ustalık gerektiren bir süreç olarak görülmektedir. Mıhlama tarifi verilirken ana hatlara dikkat edilmesi gerekmektedir. Lezzetli bir yemeğin temelini kaliteli malzeme seçimi oluşturmaktadır. Mıhlamada da bu unsur öne çıkmaktadır. 

Mıhlama için gerekli olan tereyağı, mısır unu ve peynir son derece özel olmalıdır. Mıhlamaya lezzetini veren bu üç malzeme ayrı ayrı değerlendirilmeli, hepsinin en kaliteli ürünlerden oluşmasına dikkat edilmelidir. Mıhlamanın hazırlanması tereyağının işlenmesi ile başlamaktadır. İki kişilik bir tarif için, tüketicinin damak zevkine bağlı olarak değişiklik göstermesine rağmen iki yemek kaşığı tereyağı yeterli olacaktır. Çok yağlı sevenler ve sağlık sorunu yaşamayanlar bir kaşık daha ilave edebilecektir. 

Mıhlama tarifi, tereyağının kızarması ancak yanmaması gereken zamanında bir bardak mısır ununun ilavesi ile sürmektedir. Mısır unu yanmayacak dereceye kadar tahta bir kaşık ile karıştırılmalı, tereyağı ile tamamen buluştuğundan emin olunmalıdır. Ardından sıra son dokunuşa geçilmelidir. 

Mıhlama Tarifi İçin Peynir Ayrı Bir Önem Taşımakta

Mıhlama tarifi için peynir son derece önem taşımaktadır. Mıhlamaya en çok yakışan, ünlü olduğu yörede kullanılan Trabzon peyniri olmaktadır. Peynir tel tel ayrılarak mıhlamaya ilave edilmeli, bu süreç kısık ateşte devam ettirilmelidir. Kıvamının tam ideal hale geldiği, tereyağının üzerine çıkmasıyla anlaşılabilecektir. Bu özel lezzetin sıcak tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Mıhlamanın hazırlanması ile benzerlik oluşturan, hatta neredeyse aynı olan kuymak yapımında peynir biraz daha öne çıkmaktadır. Kuymak tarifi verilirken oranlar mısır unu azaltılarak, Trabzon peynirinin biraz daha baskın olması sağlanmaktadır. Benzer bir lezzet ile karşılayan tüketici, kuymak yerken peyniri daha fazla hissetmektedir. Kuymak tarifi bu unsurun dışında mıhlamayla aynı şekilde yapılmaktadır. Yapımı son derece büyük ustalık gerektiren, ürünler tutturulamadığında aranan lezzetin bulunamadığı mıhlamaya ulaşmanın en kolay yolu Liva Shop ’tan sipariş vermektir. Siz de eşsiz lezzetlere Liva Shop güvencesiyle ulaşabilirsiniz.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir