YEMEKLERİN LEZZETİ DOĞAL BAHARATLAR

BAHARATLAR

Her mevsimde her yemekte kullanımı zorunlu olan doğal baharatlar, çorbasından tatlısına kadar tüm yiyeceklerin olmazsa olmazıdır. Aklınıza gelebilecek her yiyecekte mutlaka bir çeşit baharat mevcuttur. Örneğin basit bir salata yaparken bile tuz ve kişniş tozu kullanılmaktadır. Ayrıca pratik bir köfte harcı hazırlarken de içerisine karabiber, pul biber, kimyon ve sarımsak granül kullanırız veya sütlü bir tatlı olan sütlaçta tarçın baharatını mutlaka kullanırız. Birçok yemekte lezzeti sağlayan baharatlar, elimizin altında olmadığında yemeklerimizin gerçek tadına ulaşmamız imkansız olacaktır. Bu nedenle aşçıların ya da annelerin yaptığı yemekleri herkes severek tüketirken, amatörce hazırlanan yemeklerde bir şeyin eksik olduğu söylenir ama eksik olan şeyin baharat olabileceği kimsenin aklına gelmez. 

Lezzetin Sırrı Baharatlar Nelerdir?

Her mutfakta kullanılan belli başlı baharatlar vardır. Günlük olarak sıklıkla tüketilen baharat çeşitleri isimleri şöyle sayılabilir: 

Safran dünyanın en pahalı baharatıdır. Özellikle İran taraflarında üretiliyor. Bildiğiniz gibi bir çiçeğin ortasında bulunan küçük yaprakçıklar da denilebilir. Onların kurutulmasının ardından bu şekilde satışa çıkıyor. Çok güçlü bir tadı olan bu baharat ile safranlı pilav en sık yapılan yemekler arasında. Sık tercih edilen bir başka baharat ise hardaldır. Baharat formundaki hali yine et yemeklerinde kullanılır. Keskin bir tadı olan, açtığınız zaman bile kokusu net hissedilen bir baharat da anasondur. Daha hafif bir lezzet arıyorsanız da karabiber yerine beyaz biber denemeyi düşünebilirsiniz. 

Zencefil Tozu Nerede Kullanılır? 

Marketlerde ve aktarlarda rahatlıkla bulabileceğiniz zencefil tozu çok yoğun bir baharattır. Örneğin; çoğunlukla kış kurabiyelerinde kullanılır. 1 tatlı kaşığı bile oldukça aromasını verir.  Ayrıca taze zencefili de adet olarak yine marketlerden satın alabilirsiniz. Özellikle Çin’in en popüler baharatı olan ve ülkemize de ithal edilen zencefilin tamamı Çin’den ithal edilir. Bilindiği üzere oldukça faydalı bir baharattır. Kurutulmuş kök olarak satılmasının yanı sıra aynı zamanda öğütülmüş bir toz olarak da satılmakta, öğütülerek köklerden elde edilen zencefil tozu çay olarak da kullanılmaktadır. Size uygun ürün çözümlerini incelemek için GMT Food’u keşfedin.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir