SUCUK YAPMAK ARTIK TAHMİN ETTİĞİNİZ KADAR ZOR DEĞİL!

Sucuk yapmak usta eller ve tecrübe gerektiren bir iştir. Buna rağmen özellikle Kayseri ilimizde çoğu zaman sucuk fiyatları nedeniyle insanlar kendi sucuklarını kendileri yapmaktadırlar. Bunun sonucu olarak geçmişten gelen tecrübenin getirdiği hamaratlıkla en iyi sucuk tarifini sizler için hazırladık.

Sucuk kalori olarak yüksek bir yiyecek olsa da hem yağ hem de protein açısından oldukça besleyici bir besindir. Ayrıca içinde bulunan sarımsak sayesinde de kolay kolay hasta olmazsınız.

Ancak kaliteli sucuk yapmak için iyi malzemelere ihtiyacınız vardır. Bu nedenle sizin için düzenlediğimiz listeye göz atmanızı öneririz: iki kilogram orta yağlı kıyma (2 kere çekilmiş),150 gram sucuk baharatı veya yedi-sekiz diş sarımsak, dört tatlı kaşığı toz kırmızı biber, iki tatlı kaşığı kimyon, bir tatlı kaşığı karabiber, bir çay kaşığı yenibahar, Yedi baharat, tuz. Keyifle yiyebileceğiniz bir mangalda sucuk yapabilmek için uygulamanız gereken tarifimize göre, sucuğun pişerken dağılmaması için kıymasını en az iki kere çektirmelisiniz.

Sucuğun baharatını atarken 70gr baharatın 1 kg et için yeterli olduğunu hesap ederek hareket edin. Sucuk baharatı Kayseri’de aktarlarda bulunurken baharatları evde kendiniz ayarlamak isterseniz sarımsakları robottan geçirdikten sonra diğer baharatlarla harmanlayarak kullanabilirsiniz.

Sucuğu yaparken illaki bağırsak kullanmak zorunda değilsiniz. Bunun yerine streç filme sararak yapabilirsiniz. Ancak imkânınız varsa bağırsak almanız sucuk kalori dengesi, tadı ve besleyiciliği açısından oldukça önemlidir.

Evde kolaylıkla sucuk ekmek yapabilmenizi sağlayacak bu tarifin yapım aşamasında kıyma ve baharatlar bir kapta güzelce karıştırılıp birbirine iyice yedirilir. Sucuk harcını ortalama  20 dakika hamur kıvamına gelinceye kadar yoğurmanız oldukça önem arz eder.

Harç tamamlandıktan sonra buzdolabında 3-4 saat dinlendirerek paketlenmeye hazır hale getirilir. 3-4 saat sonra harç tercihen bağırsağın içine doldurularak rulo halinde sarılır ve birkaç hafta balkonda veya evde güneş alan bir yerde kurutulur. Sucukların yeterince kuruduğunu düşündüğünüz zaman buzlukta saklayabilirsiniz. Ancak yemek için haftalarca beklemeniz gerekmez. Doldurmadan önce bile sadece harcı tavaya atıp o şekilde de tüketebilirsiniz. Doldurduktan sonra ise bağırsağı her zamanki gibi kesip tam kurumamış sucuğu istediğiniz gibi tüketebilirsiniz. En kaliteli sucuklar ve daha fazlası için Moluet’i ziyaret edebilirsiniz.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir