PEYNİR SADECE BİR BESİN DEĞİL, BİR KÜLTÜRDÜR!

Hangi kültür olursa olsun, onlarca asırdan bu yana peynir, Anadolu topraklarının zenginliğini ve damak zevkinin ulaştığı noktayı gösteren en önemli besinlerden biridir. Peynir, sütten elde edilen en lezzetli ve sağlıklı yiyeceklerden biri olmasının yanında geçmişle kurulan bir bağdır. Doğal ve katkısız bir peynir vücut ihtiyaç olan pek çok sağlıklı probiyotiğin alınmasını sağlar.

Beyaz Peynir Gönüllerin Sultanı

Dünyanın en zengin ve her damağa hitap eden peynir çeşitleri ülkemizde rahatlıkla bulunabilmektedir. Evlerde bu ürün genellikle kahvaltılık peynir olarak tercih edilirken, bazı kültürlerde peynir çeşitleri her zaman sofranın bir kenarında mutlaka bulunur. Ülkemizin birbirinden kaliteli sütleriyle koyun, keçi ve inek sütünden üretilmiş en iyi peynir her damak tadına uygun olarak mutlaka üretilmektedir. Ülkemizin vazgeçemediği ve en çok tüketilen peynir çeşitleri başında beyaz peynir gelir. Az yağlı, tam yağlı ya da diyet peyniri gibi özellikli peynirler genellikle beyaz peynir çeşitlerinden oluşur. Bu tür peynir, çocuktan yaşlılığa kadar pek çok insan tarafından sevilerek tüketilir.

Yüzlerce Yıldır Değişmeyen Lezzet: Tulum Peyniri

Yine ülkemizin en güzel peynirlerinden biri de tulum peyniri çeşididir. Binlerce yıllık Yörük kültürünün günümüze kadar ulaşmış en güzel örneklerinden biri olan tulum peyniri, tüm süt türlerinden yapılabilir ve hem lezzeti hem de uzun dayanımı sayesinde tercih edilir. Ezine peyniri ülkemizin batı bölgesi sütlerinin en güzel peynirlerinden birine dönüşmesiyle oluşturulur. Arzuya göre yumuşak ya da sert olabilen Ezine peyniri, damakta bıraktığı müthiş lezzeti nedeniyle vazgeçilmezler arasındadır.

Kaşar Peyniri, Her Evin Hayat Kurtarıcı Ürünü

Her evin hayat kurtaranı ise kaşar peyniri çeşitleridir. Eski kaşar gibi yıllanmış peynirler meze olarak da kullanılabilirken, taze kaşar peyniri, sadece kahvaltıda değil, tostlarda, sandviçlerde, gözleme ve börekler ile yemeklerde de sevilerek kullanılır. En çok çocukların sevdiği türlerin içinde ise çubuk peynir türü yer alır. Çubuk peynir, kahvaltıda peynir tüketme alışkanlığı olmayan çocuklara bu sağlıklı ürünü sevdirmek için önerilir. Türkiye’nin en lezzetli ve en sağlıklı peynir çeşitleri, en iyi peynir türleri ve peynir fiyatları için Molu Et sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir