KIŞIN VAZGEÇİLMEZ LEZZETİ: KABAK TATLISI TARİFİ

kabak tatlısı

Kış dönemlerinin vazgeçilmez lezzetlerinden biri olarak kabul edilen kabak tatlısı, Türk mutfağının en özel tarifleri arasında yer almaktadır. Çok farklı tarzlarda verilen ve yöreye göre değişkenlik gösteren kabak tatlısı tarifi için ortak nokta her birinin ayrı bir lezzete sahip olması olarak kabul görmektedir. Hemen hemen her evde hazırlanan fırında kabak tatlısı çeşitlerinin yararları saymakla bitmez. Ancak, balkabağı tatlısı yapmanın bazı püf noktaları bulunmaktadır. Hazırlık sürecinde bunlara uyulması lezzetin ve şifanın artırılması anlamını taşıyacaktır.

Kabak Tatlısı Hazırlamanın Püf Noktaları Nelerdir?

Kabak tatlısı çeşitlerini vazgeçilmez kılan unsurların başında lezzeti gelse de diğer tatlılara oranla daha düşük kaloriye sahip olması tercih nedenleri arasında yer almaktadır. Üzerine serpiştirilen ceviz ve tercihe göre tahin ve kaymak kullanılması, lezzetinin daha da zirvelere ulaşmasını sağlayacaktır. Bu özellikleri ile balkabağı tatlısı, tatlıların şahı olarak adlandırılmaktadır.

Kabak tatlısı tarifi için öncelikle malzemeleri hazırlamak gerekmektedir. Tüketecek kişi sayısına göre belirlenen malzemeler balkabağı, toz şeker ve cevizdir. Öncelikle kabaklar ince dilimler halinde kesilmelidir. Kullanılacak malzemenin balkabağı olduğundan emin olmak gerekmektedir. Yemeklik kabaklar tatlı yapımında kullanılmamaktadır. Buna dikkat edilmesi, lezzetli bir tarifin ortaya çıkmasının ana koşulu olmaktadır.

Balkabağı Tatlısı Yaparken Şekerin Doğru Dağıldığından Emin Olunmalı

Balkabağı tatlısı yaparken, kabak parçalarının tepsiye dizilirken aralarına eşit miktarda şeker karıştırıldığından emin olunmalıdır. Kabakların tamamının tepsinin içine girmesinin ardından ağzı kapalı olarak 2 ya da 3 saat bekletilmesi gerekmektedir. Bu aşamada kabak suyunu salacak, pişirme esnasında ayrıca suya ihtiyaç duyulmayacaktır.

Kabak tatlısı tarifi için bekleyen kabakların ateşe alınması vakti gelmiştir. Kaynayana kadar orta ateşte, kaynadıktan sonra da kısık ateşe alınan kabaklar yumuşayıncaya kadar ateş üzerinde tutulmalıdır. Aynı şekilde açık ateş yerine fırında kabak tatlısı da pişirilmektedir. Kabak tatlısı piştikten sonra dilerseniz ağdasını biraz daha kaynatıp üzerine dökebilir, çok daha şerbetli bir tatlı haline getirebilirsiniz. Bu tamamen tercihe bağlığıdır. Fırında kabak tatlısı soğuduktan sonra üzerine ceviz serpiştirerek servis edilmeye hazır hale gelecektir. Eğer bu kadar uğraşmadan eşsiz bir kabak tatlısına ulaşmak istiyorsanız, Liva Shop leziz tarifleriyle hizmetinizdedir.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir