KEHRİBAR TESBİH: GİZEMLİ BİR İNANÇ

kehribar tesbih

Kehribar tesbih, en eski zamanlardan beri gevşetici amacıyla kullanılmış büyüleyici yapıya sahip bir aksesuardır. İsrailoğulları’nın Tana Kadim Gizemlerine alternatif olarak kabul edildiğine inanılmaktadır. Kehribar Tesbih, yüzyıllar boyunca tesbih olarak kullanılmış olsa da ancak son zamanlarda yeniden keşfedilen bir mücevher konumuna da gelmiştir. Daha az bilinmesinin sebebi, üretiminin zor ve pahalı olmasıdır. Kehribar, yaklaşık 45 km uzaklıktaki bir dağdan elde edilir. Kehribar tesbihler inançla bağlantılıdır ve pek çok farklı dinsel inançta kullanılmaktadır. Zaten teşbihin genellikle insanlar tarafından ibadet amaçlı kullanıldığı bilinmektedir.

Kehribar Neden Gizemlidir?

Kehribar tesbih modelleri, özellikle Müslümanlar arasında severek kullanılmaktadır. Bazı kehribar tesbihlerin krallara, hükümdarlara ve diğer yüksek rütbeli kişilere ait olduğuna inanılmaktadır. Bu tür tesbihler, bazen çeşitli hastalıklara iyi gelmeye veya kötü ruhları uzaklaştırmaya yardımcı olabilmektedir. Tesbihler genellikle 25 ila 99 arasında değişen bir sayıda boncuktan oluşur ve iyileştirici bir etkiye sahip olduğuna inanılmaktadır.

Kehribarın Tasvir Ettiği Anlamlar

Kehribar, Arapça’da ‘gizemli’ anlamına gelen bir kelime olup Yunanca’da da ‘parlayan’ anlamındadır. Ateş kehribar tesbih, kıymetli bir taştan yapılmış olan tesbihtir. Bu tesbihler, inanç ve güzelliğin sembolü olarak kabul edilir. Birçok farklı renkte tesbihler mevcuttur. Ancak en çok beyaz ve siyah renkteki tesbihler tercih edilir. Kehribar, koruyucu bir taştır ve daha özel bir etkiye sahiptir. Bu yüzden de insanlar, hayatlarının her alanında kehribar tesbihi kullanmaya başlamışlardır. 

Kehribar tesbihler, kendine has bir gizem ve büyüleyiciliğe sahiptir. İnanışa göre, kehribar birçok faydalı özelliğe sahiptir ve insanların hayatlarını pozitif yönde etkileyebilir. Bu nedenle, kehribar tesbihler pek çok kişinin tercihidir. Kehribar tesbihlerin faydaları arasında en önemlisi, stres azaltma ve sakinleştirici etkileridir. Bu tesbihler, kalp ritmini düzenleyerek vücudunuzun gerginliğini azaltabilir. Ayrıca, kehribar tesbih modelleri sizi rahatsız eden endişelerden uzaklaştırabilir ve huzurlu bir uyku almanıza yardımcı olabilir.

Sahip Olduğu Psikolojik Faydalar

Kehribar tesbih faydaları; ağrıya, yorgunluğa, huzursuzluğa; kaos ortamlarında sakinleşmeye ve kendimizi bulmaya yardımcı olur. Siz de modelleri incelemek ve tesbihlerin fiyatları hakkında bilgi almak için Dergah Tesbih web sitesini inceleyebilirsiniz.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir