Kahvaltıların vazgeçilmezi olan krep, 12. yüzyıldan bu yana ciddi bir değişim gösterse de çok özel bir lezzet olma özelliğini sürdürmektedir. Farklı formlarda hazırlanan krep çeşitleri, tüketicinin damak tanıda göre şekillenmektedir. Sade tüketiminin yanı sıra sebzeli krep en çok ilgi çeken çeşitler arasında yer almaktadır. Tavuklu krep de farklı bir lezzet arayanların tercihleri arasında yer almaktadır. 

Krep Yapımında Malzeme Kadar Tavanın Önemi

Lezzetli krep yapmanın bazı değişmeyen kuralları bulunmaktadır. Doğru hazırlama tekniği için iki unsur bulunmaktadır. Bunların ilki doğru malzemelerle bir karışım hazırlamak, diğeri de uygun tava ile pişirmektir. Harç ne kadar özel olursa olsun, doğru tava seçimi yapılmadığında istenen ve beklenen sonuç ortaya çıkmayacak, büyük hayal kırıklığı yaşanacaktır. 

Krep tavası öncelikle ince ve yapışmaz bir yüzeye sahip olmalıdır. Uygun tava olmadığında harç yapışabilmekte, istenen görünüm ortaya çıkmamaktadır. Görünüm kadar pişirme oranları da önemli kabul edilmektedir. İnce ve yapışmaz tavada kreplerin kontrolü çok daha kolay yapılabilmektedir. 

Lezzetli Krep Çeşitleri Hazırlamanın Püf Noktası

Lezzetli krep çeşitleri hazırlamanın püf noktası tava seçiminin ardından doğru karışımları, yeterli ölçülerde bir araya getirebilmek olarak kabul edilmektedir. Karışım oranları tutturulamadığında ortaya çok sayıda başarısız denemeler çıkacaktır. Kreplerin ana malzemesi süt, un, yumurta, tercihe göre tuz ya da şeker olmaktadır. Bunun dışında karışım isteyenler için sebzeli krep önerilmektedir. Malzemelere istenen sebzenin eklenmesi de tamamen tüketicinin damak tadına kalmaktadır. 

Lezzetli krep çeşitleri ortaya çıkarabilmek için kullanılacak tüm malzemelerin, özellikle de yumurtanın oda sıcaklığında olması gerekmektedir. Bazılarının buzdolabından çıkması, bazılarının da oda sıcaklığında saklanması karışımın homojen yapısını bozabilecektir. Tercihe göre sebzeli krep, ya da tavuklu krep için hazırlanan özel harcın biraz dinlendirilmesinde yarar olacaktır. Orta ateşte ısıtılan tavanın biraz sıvı yağ ile yapışmaz hale getirilmesinin ardından, kaşık ya da kepçe yardımıyla hamurun tavaya yayılması gerekmektedir. Orta ateşte döndürülerek pişirilen sade ya da tavuklu krep kahvaltı masasını süslemeye hazır hale gelecektir. 

Sizde lezzetli krepler ile masanızı zenginleştirmek, dostlarınızla nefis kahvaltı masasında bir araya gelmek istiyorsanız, bu kadar emeğe gerek yok. Liva Shop’tan kolaylıkla sipariş edebilir, lezzete zahmetsizce kavuşabilirsiniz.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir