Türk mutfağının en özel tatlısı olarak kabul edilen baklava çeşitleri, lezzetiyle büyülemekte, bir kez tadanın bir daha vazgeçemediği bir tatlı olarak değer görmektedir. Türkiye’de merkezi Gaziantep olarak kabul edilen baklava kırk kat hamur ve katkılarla hazırlanmakta ardından tam anlamıyla bir sanat eseri olarak tüketiciye sunulmaktadır. En çok tercih edilen çeşitleri arasında fıstıklı baklava ve cevizli baklava öne çıkmaktadır.

Baklava Denince Akla Gaziantep Gelir

Osmanlı’dan günümüze uzanan en önemli lezzetlerden biri olarak kabul edilen baklava, ünü ülke sınırlarını aşmış ve dünyanın beğenerek tükettiği bir tatlı haline gelmiştir. Son dönemlerde bazı ülkeler sahiplenmeye çalışsa da baklavanın ana vatanının Türkiye olduğu bir gerçektir. Osmanlı’nın çok geniş bir alana yayılması, zaman içinde bağımsızlığını kazanan toplumların bu lezzeti de sahiplenmeye çalışması son derece doğal karşılanmalıdır. 

Baklava çeşitleri tarihsel süreç bir yana bırakılırsa, son derece farklı şekillerde hazırlanmakta, tüketime sunulmaktadır. Baklavanın en özel unsurlarından biri yufkası olmaktadır. Çıtır çıtır bir yapıyı oluşturan da baklavada kullanılan yufkaların özelliği, inceliği ve fazlalığı olmaktadır. Baklava hazırlamak için öncelikle yufkanın çok ince açılması gerekmektedir. Son derece kabiliyetli ustaların açabildiği yufkalar kaldırıldığında karşının görünebilecek kadar ince olması ürünün kalitesini de belirlemektedir. 

Katkıları ile Lezzetini Arttıran Baklava Çeşitleri

Baklava çeşitleri için en önemli unsur ince açılan kırk kat yufka olsa da katkıları ve şerbeti bu lezzeti pekiştiren unsurlar olarak kabul edilmektedir. Çok fazla çeşitte üretilen bu eşsiz lezzetin öne çıkan tatları arasında Antep fıstıklı baklava en çok kabul gören ürünler arasında yer almaktadır. Fıstıklı baklava hem kalite hem de fiyat olarak diğerlerinden ayrılmaktadır. 

kırk kat arasında ayrı ayrı serpiştirilerek hazırlanan cevizli baklava da damak tadı güçlü olanların tercihleri arasında yer almaktadır. Cevizli baklava, günlük tüketimin yanı sıra bayramların da vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır. Hazırlanması kadar baklavanın tüketilmesi de özen ve önem gerektirmektedir. Sıradan bir tatlı gibi tüketmek baklavaya verilen emeğe hakaret olarak kabul edilmektedir. Baklavanın ters çevrilmesi, şekerli ağdalı kısmın üst damağa denk getirilmesi gerekmektedir. Siz de en kaliteli baklavalara ulaşmak, güvenerek tüketmek istiyorsanız, bu alanda uzmanlığını kanıtlamış Hacı Mustafa Han ürünlerini denemenizde yarar olacaktır. 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir