Boza, geleneksel Osmanlı mutfağından günümüze kadar uzanan, geçmişi çok daha eskilere dayanak farklı bir lezzet olarak kabul edilmektedir. Boza içindekiler ile sınıflandırılan, ülkemizde genellikle bulgur ana maddesi olarak yapılan içecek olarak tanımlanmaktadır. Boza çeşitleri keskin tadı nedeniyle ilk denendiğinde ya vazgeçilemeyecek kadar çok sevilen, ya da bir daha denenmeyecek kadar sevilemeyen bir içecek olarak öne çıkmaktadır. Son derece farklı bir içeriğe sahip olan boza faydaları ise sayılmayacak kadar fazladır.

Boza Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Boza tarihi, milattan önce 8000’li yıllara dayandığına inanılan, Doğu Anadolu ve Mezopotamya’da ilk örneklerine rastlanan bir içecek olarak günümüze kadar uzanmıştır. Türklerin bu eşsiz lezzet ile tanışması 9. yüzyıla tarihlenmektedir. Vücuda verdiği sıcaklık ve içerdiği yüksek kalorisi nedeniyle sağladığı enerji tüketimini her geçen gün artırmış, tok tutma özelliği ile birlikte yüksek mineral ve vitamine sahip olmasıyla vazgeçilmez içecekler arasında yer almasını sağlamıştır. 

Tüccar gemileri aracılığı ile dünyanın büyük bölümüne dağılan boza çeşitleri, yapıldığı coğrafyanın ürün yelpazesine göre şekillenmiştir. Ülkemizde yapımında bulgur ya da pirinç ana madde olarak kullanılmaktadır. Bunun yanında boza içindekiler şeker, vanilya, toz maya ve su olarak sınıflandırılmakta, hazırlandıktan sonra toz tarçın ve tane leblebi ile edilerek içime hazır hale gelmektedir. 

Boza Faydaları Sayılamayacak Kadar Fazla

Seven için lezzetli bir içecek olan boza faydaları ile de ön plana çıkmaktadır. Yüksek kalori içeriği sayesinde tok tutan bir içecek olarak kabul edilen boza, zengin vitamin ve mineral kaynağı, yüksek protein, yağ ve karbonhidrat nedeniyle de besin değeri son derece yüksek bir gıda olarak kabul edilmektedir. Boza içindekiler arasında yer alan vitaminler soğuk algınlığına karşı vücudu korumakta, öksürüğü kesme konusunda etkili sonuçlar vermektedir. 2-3 gün süreyle içmenin akciğerlerin rahatlatılmasında etkili olduğu, bronşite ve astıma iyi geldiği bilinmektedir. 
Boza çeşitleri, hamile kadınlar için son derece etkili bir gıda olarak kabul edilmektedir. Yüksek protein, karbonhidrat, yağ, vitamin ve mineral içeriği anne sütünü artıran etkiler ortaya koymaktadır. Boza faydaları arasında vücudun bağışıklık sistemini desteklemesi, çocukların kemik yapılarını geliştirmesi de gösterilmektedir. Siz de bozanın eşsiz tadı ve faydaları ile tanışmak istiyorsanız Liva Shop en doğru adres olacaktır.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir