BİTKİSEL PROTEİN KAYNAKLARI NELERDİR?

bitkisel protein

Vücuda birçok faydası olan protein bileşeninin yalnızca hayvansal ürünlerden veya etten elde edilmediğini biliyor muydunuz? Özellikle de veganlar için birçok farklı bitkisel protein kaynakları bulunmaktadır. Sebze sevenler veya hayvansal ürün tüketmek istemeyenler için bitkisel protein kaynakları arasında organik tofu ve yeşil mercimek gibi birçok farklı besin bulunur. Öte yandan pişmiş fasulye, nohut ve kinoa yüksek oranda protein içermektedir. Öte yandan yemişler arasına giren badem, kabak çekirdeği ve hatta keten tohumu da yüksek oranda bitkisel protein içeren besinlerden birkaçıdır. Ayrıca besin mayası ve spirulina da fit yemek protein kaynakları arasında bulunan lezzetli besinlerden diyebiliriz.

Protein Ne İşe Yarar?

Vücudumuzda bulunan tüm dokuların ve hücrelerin fonksiyonu için oldukça faydalı olan protein kıkırdak, kas, kemik, deri ve hatta kanın bile en önemli yapı taşları arasında yer almaktadır. Açlık hormonunun azalmasına ve aynı zamanda da doyma hissinin artmasına yardımcı olan bitkisel protein kaynakları ve diğer tüm protein içeren gıdalar kilo verme açısından son derece destekleyici bir özelliğe sahiptir. Hücrelerin onarımında aynı zamanda da doku ve organların yenilenmesinde de son derece büyük bir etkiye sahip olan hayvansal ve bitkisel protein kaynakları düzenli ve dengeli bir şekilde tüketilmesi gerekir. Özellikle de aktif bir şekilde antrenman yapan sporcuların kas gelişimini desteklemek ve aynı zamanda da bağışıklık sistemini güçlendirebilmek için protein ağırlıklı bir beslenme rutinine sahip olmaları gerekmektedir.

Protein Ağırlıklı Beslenmek

Ketojenik beslenmek olarak da bilinen protein ağırlıklı beslenme şekli kas dokularını güçlendirmek ve inşa etmek için son derece faydalıdır. Vücudumuzun enerji ihtiyacının büyük bir bölümünü karşılayan aynı zamanda da metabolizmanın düzenlenmesini sağlayan hayvansal ve bitkisel protein kaynakları mutlaka beslenme düzenimizin içerisinde yer almalıdır. Hayvansal olarak peynir, yoğurt, yumurta, tavuk, dana eti, somon balığı ve dana eti gibi besinleri tüketerek vücudumuza bolca protein alabiliriz. Öte yandan bitkisel protein olarak da brokoli, bezelye, kuşkonmaz, brüksel lahanası ve çeşitli birçok baklagil çeşidi ile ihtiyacımız olan proteini karşılayabiliriz. Firmanıza uygun ürün çözümleri için GMT Food sizlerle.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir