BEBEK İSİMLİ YAKA İĞNESİ İLE NAZARDAN KORUNUR MU?

BEBEK YAKA İĞNESİ

Müslüman toplumlarda nazara olan inanç, bebek isimli yaka iğnesi kullanımını hayli yaygın hale getirmiştir. Aksesuar olarak bebek isimli yaka iğnesi, doğumdan hemen sonra kullanılmaya başlar ve bebeği nazara karşı koruduğuna inanılır. Bu inanış herkes için geçerli olmasa da nazar iğnesi olarak da isimlendirilen bu aksesuar, bebeğin ilk takılarından biri olarak dikkat çekmektedir.

 

Bebek İsimli Yaka İğnesi Nedir?

 

YAKA İĞNESİ

Bebek isimli iğnesi, altın ya da gümüşten hazırlanan bir aksesuardır. Bebeklerin doğumundan itibaren kullanılan ceket iğnesi, saf altın ya da gümüşten hazırlanabildiği gibi daha uygun fiyatlı seçenekler arayanlar için kaplama olarak da yapılmaktadır. Bebek isimli iğnesi, bilinen klasik çatal iğnenin daha özel olarak hazırlanmış ve aksesuar haline getirilmiş modelidir. Bazı bölümlerinde taş işlemeleri de yer alabilen bu ürünlerde iki ana unsur bulunmaktadır.

Bunların başında, bebeği nazardan koruduğuna inanılan göz yer almaktadır. Klasik nazar taşının bebek isimli yaka iğnesi modeline entegre edilen nazar boncuğu, estetik görünmesi açısından hayli küçük tutulmaktadır. Erkek yaka iğnesi modelinin diğer yanında ise genellikle nazar duası bulunmaktadır. Ceket iğnesi modelinin iki yanında yer alan nazar boncuğu ile duasının, bebeği nazardan koruduğuna inanılmaktadır.

Bebek İsimli Yaka İğnesi Nasıl Olmalıdır?

 

Bebek isimli iğnesi modellerinde öncelik güvenliğe verilmelidir. Bu nedenle bebek için alınacak ceket iğnesi çeşitlerinin kelepçesinin sağlam olması aranması gereken ilk özellik olmalıdır. Kendiliğinden açılan kelepçe nedeniyle çatal iğne bebeğe batarak, istenmeyen yaralanmalara yol açabilmektedir. Bebek isimli iğnesi, bebeğin ulaşamayacağı bir yerine takılmalıdır. Bebek, bir süre sonra üzerinde bulunan aksesuarlara ilgi duymaya başlayacak ve istemsizce bunlara yönelecektir.

Ceket iğnesi ile oynamaya başlayan bebek, yaralanmalara da açık hale gelebilecektir. Bu nedenle bebek isimli yaka iğnesi modellerinin bebeğin kıyafetlerinin üzerinde ve ulaşamayacağı yerlerde olması önemlidir. Siz de bebeğinize ilk aksesuar olarak bebek isimli iğnesi almak istiyorsanız Ciciş Bebe ürünlerini incelemenizde fayda olacaktır. Ciciş Bebe ürünleri arasında altın ve gümüşten hazırlanmış şık ceket iğnesi modelleri bulunmaktadır.

 

NEDİR NASIL KULLANILIR? - AKSESUAR
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir