AKDENİZ’İN EFSANE LEZZETİ TANTUNi

Aslen Mersin şehrine has bir dürüm çeşidi olan tantuni iki çeşit et ile yapılır. Yani temelde iki çeşit tantuni türü vardır. Bunlardan ilki sadece et içerir ve bu dürüme biftek adı da verilir. Asıl, yani bildiğimiz tantuni ise hem et hem de kuyruk yağı içeren dürümlere denir. İkisi için de dana eti kullanılması önerilir.

Tantuni Nasıl Yapılır?

Peki ya tantuni nasıl yapılır? Tantuni yapmak için ilk etapta çok küçük olarak doğranmış kuşbaşı etler gerekir. Sonrasında bu kuşbaşı etler haşlanır. Aynı anda sac kızdırılır ve üzerine toz biber ile yağ eklenir. Bu sırada öncesinde haşlamış olduğumuz dana eti sacda bulunan yağın içinde kavrulur. Bu işlem sırasında kızgın olan saca ara ara su eklenir. Bu su ekleme işleminde amaç hem tantuninin sarılacağı ekmek için buhar sağlamak hem de sac ısısını kontrol altında tutmaktır. Bu açıdan su ekleme işlemi büyük bir ustalıkla yapılmalıdır.

Son etapta ise önce haşlanıp sonra yağda kavrulmuş olan dana eti isteğe bağlı olarak domates, çeşitli baharatlar, yeşillik ya da sumaklı ve maydanozlu soğan piyazı gibi garnitürler eklenerek dürüme ya da ekmeğe sarılmaya hazır hale gelmiş olur. İşte bir tantuniyi diğerlerinden ayıran süreç tam olarak bu esnada yaşanır.

Tantuni Yapmanın İncelikleri

Tantuni yapmak oldukça hassas bir iştir. Bu nedenle de herhangi bir yerde yiyeceğiniz tantuni, başka bir yerde yediğiniz tantuniden çok farklı olabilir. Tantuni yapmak, genel anlamda ustadan ustaya oldukça değişiklik gösterebilir. Tantuni içerisindeki baharatlar ve otlar, içerisine eklenen domates, soğan ya da maydanoz gibi sebzeler, daha da önemlisi tantuninin hazırlanma şekli bu yiyeceğin sizlere yaşatacağı damak tecrübesini tamamı ile değiştirebilir.

Yoğurtlu Tantuni Tarifi

Yoğurtlu tantuni tarifi aslında normal tantuni tarifi ile çok farklı değildir. Yoğurtlu tantuni yapmak için ilk etapta önceki adımları takip ederek hazırlamış olduğumuz tantuni lokma halinde doğranır. Sonrasında ise üzerine, isteğe bağlı olarak süzme yoğurt ya da normal yoğurt eklenir. Son etapta ise, yine isteğe bağlı olarak tantuni üzerine toz biberli kızarmış yağ eklenir ve yoğurtlu tantuni servise hazır hale gelmiş olur.

AFİYET OLSUN…

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest