YAZIN GÜNEŞ KREMİ NASIL KULLANILIR?

Yazın güneş kremi çeşitleri kullanırken aşağıdaki adımları takip etmek önemlidir:

  1. Güneş kremi seçimi: Öncelikle cilt tipinize uygun bir güneş kremi seçmelisiniz. Eğer yağlı bir cildiniz varsa, yağsız ve hafif bir güneş kremi seçmelisiniz. Kuru bir cildiniz varsa, nemlendirici özellikleri olan bir güneş kremi tercih etmelisiniz.
  2. Uygulama zamanı: Güneş kremi uygulamadan en az 15-30 dakika önce hazırlanmalısınız.
  3. Uygulama sıklığı: Güneş kremi kullanımının etkisi sadece birkaç saat sürer, bu nedenle güneşe çıkmadan önce, güneş kremi uygulamanız gerekiyor. Ayrıca, suya veya terlemeye maruz kaldığınızda veya her iki saatte bir de güneş kremi uygulamanız önerilir.
  4. Uygulama yöntemi: Güneş kremi çeşitleri yüz, boyun, kollar, bacaklar ve diğer açık bölgelere uygulanmalıdır. Yüzünüze uygularken, göz çevresini kaçırmaya özen gösterin. Güneş kremi uyguladıktan sonra ellerinizi iyice yıkayın.
  5. Miktarı: Bir başka önemli nokta, yeterli miktarda güneş kremi kullanmaktır. Genel olarak, bir tam dolu tatlı kaşığı güneş kremi kullanmak yüz ve boyun bölgesi için yeterli olacaktır. En önemlisi ise 50 faktör güneş kremi kullanmaktır.

Yukarıdaki adımları takip ederek, yazın güneş kremi kullanımından en iyi şekilde yararlanabilirsiniz.

Güneş Kremi Ne Zaman Sürülür?

Güneş kremi en az 15-30 dakika önce cildinize sürülmelidir. Bu, güneş kremi bileşenlerinin cildinize nüfuz etmesi ve koruyucu etkisinin başlaması için yeterli zaman sağlar. Ayrıca, güneş ışınlarının en yoğun olduğu öğle saatlerinde dışarı çıkmadan önce de güneş kremi sürmek önemlidir. Suyun içinde yüzecekseniz veya aşırı terliyorsanız, her 2 saatte bir güneş kremi uygulamak da gerekebilir. Bununla birlikte, herhangi bir şüpheniz varsa, en iyi güneş kremi kullanımı konusunda dermatoloğunuzla görüşmeniz önerilir. 

En çok sorulan sorulardan birisi ise güneş kremi ve bronzlaştırıcı aynı anda kullanılır mı sorusu oluyor? Hemen cevaplayalım. Güneş kremi ve bronzlaştırıcı aynı anda kullanılabilir, ancak dikkatli olmak gerekir. Bazı bronzlaştırıcılar güneş ışığına duyarlılık yaratabilir ve ciltte güneş yanıklarına veya diğer tahrişlere neden olabilir. Bu nedenle, bronzlaştırıcı kullanmadan önce etiketini dikkatlice okumalısınız ve ürünün güneş ışığına maruz kalmadan önce kaç saat beklenmesi gerektiği hakkında bilgi edinmelisiniz.

Ayrıca, bronzlaştırıcı ürünlerin güneş kremi etkisini azaltabileceği de unutulmamalıdır. Bu nedenle, eğer bronzlaştırıcı kullanıyorsanız, güneş kremi koruma faktörünün yeterli olup olmadığını kontrol etmek ve gerekirse sık sık güneş kremi uygulamak önemlidir.

Sonuç olarak, güneş kremi çeşitleri ve bronzlaştırıcı birlikte kullanılabilir, ancak her iki ürünün etiketlerini dikkatli bir şekilde okuyarak ve önerilen uygulama talimatlarını takip ederek kullanmak gerekmektedir.

Güneş Sonrası Losyon Ne İşe Yarar?

Güneş sonrası losyonlar, güneşin neden olduğu hasarı onarmaya ve cildi nemlendirmeye yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Güneşin neden olduğu hasarlar arasında ciltte kuruluk, soyulma, tahriş ve kızarıklık gibi sorunlar bulunur. Güneş sonrası losyonlar, ciltteki bu sorunları azaltmak için içerisinde nemlendirici ve yatıştırıcı bileşenler bulundururlar.

Ayrıca, güneş sonrası losyon, UV ışınlarına maruz kalmış cildi soğutmak ve yatıştırmak için de kullanılabilirler. Bazı güneş sonrası losyonlar, ciltteki lekelerin azaltılmasına ve bronzluğun korunmasına da yardımcı olabilirler.

Güneş sonrası losyonlar, güneş ışınlarına maruz kaldıktan hemen sonra cildinize uygulanmalıdır. Bu, hasarlı cildin daha hızlı bir şekilde onarılmasına ve ciltteki nem kaybının azaltılmasına yardımcı olacaktır. Güneş sonrası losyon kullanmak, cildinizi nemlendirmek, onarmak ve yatıştırmak için harika bir yoldur. Daha fazla öneriler ve ürünler için Tikatti sizlerle!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir