TATLI BİR ARANIN YILDIZI BAKLAVA ÇEŞİTLERİ

baklava çeşitleri

Osmanlı’dan günümüze miras kalan en özel tatlardan biri hiç şüphe yok ki baklava çeşitleri olarak kabul edilmektedir. Hazırlanması büyük maharet gerektiren baklava, çok farklı çeşitlerde sunulmakta, büyük bir keyif ile tüketilmektedir. Bu eşsiz lezzetin en çok tutulan türlerinden biri cevizli baklava olarak öne çıkarken, özellikle bayramlarda midye baklava misafirliklerin değişmez ikramı olarak değer kazanmaktadır.

Baklava Hazırlamak Maharet İster

Türk mutfağının en eşsiz ve tartışmasız lider lezzetlerinden biri baklava çeşitleri olarak öne çıkmaktadır. Tüketimi büyük keyif veren bu tadın hazırlanması ise son derece büyük maharet gerektirmektedir. Türkiye’de anavatanı Gaziantep olarak kabul edilen bu tadın çok farklı çeşitleri üretilmekte, ağızları tatlandırmaktadır. Şerbetli tatlılar sınıfında kabul edilen baklava, hazırlanması son derece büyük bir ustalık gerektirmektedir. Lezzeti veren şerbet ayarı gibi görünse de baklavaların hazırlanmasında en kritik süreç yufkaların açılması olmaktadır. Ustasının elinde bir sanat eserine dönüşen bu lezzet için öncelikle yufkaların son derece ince bir şekilde açılması gerekmektedir. Yufka ne kadar ince olursa, baklava çeşitlerinin lezzeti o kadar artmaktadır.

Baklava Çeşitleri için Açılan Yufkanın İnceliği

Baklava çeşitleri için hazırlama süreci yufkaların açılmasıyla başlamaktadır. Son derece özel bir teknik kullanılarak açılan yufkalar o kadar ince yapılmaktadır ki, kaldırıldığında karşısının görünmesi gerekmektedir. Ancak, yufkalar yırtılmayacak kadar da dayanıklı olmalıdır. Cevizli baklava, en çok üretilen çeşitler arasında yer almaktadır. Son derece ince açılan yufkalar tepsiye 40 kat serilmekte ve her yufkanın arasına ceviz serpiştirilmektedir. Bu sayede dolgun bir yapıya sahip olan midye baklava, ardından fırına verilmelidir. 
Cevizli baklava çeşitleri fırından çıkarıldıktan hemen sonra, daha önce hazırlanan ve soğutulan şerbetle buluşturulmalıdır. Burada kritik nokta, şerbet ile baklavanın buluşma anı olmaktadır. Baklavanın fırından çıkar çıkmaz sıcak haldeyken soğutulan şerbet ile buluşması büyük önem taşımaktadır. Bu ayar tutturulamadığında midye baklava hamura dönecek ya da şerbeti içine çekmeyerek tatsız bir hal alacaktır. Siz de eşsiz lezzetteki baklavaları tatmak istiyorsanız, Hacı Mustafa Han ürünlerini deneyimlemenizde yarar olacaktır.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir