Börek, denilince birçok insan için akan sular durur. Özellikle Türk sofraları ve kahvaltıları için en sevilen hamur işlerinden olan börek, evlerde de sıkça yapılan ve tüketilen yiyecekler arasında yer almaktadır. Lezzetli olmasının yanında oldukça da doyurucu olan börek, çeşitli iç harç malzemeleri ile farklı çeşitlere de sahip olan yiyeceklerin başında gelir.

Börek çeşitleri nedir diye bakılacak olduğunda karşımıza iç harç değişikliği nedeniyle pek çok börek türü çıkacaktır. Ülkemizin çeşitli yörelerinde de farklı çeşitlere sahip olan börek, dünyaya açılmış en lezzetli yiyeceklerin başında gelir. Bayramlarda, misafirliklerde de sıkça hazırlanan ya satın alınan ya da evde yapılan börekler için 7’den 77’ye tüm damak tatlarına uygundur desek yanılmış olmayız. 

Börek Çeşitleri Arasında Sizin En Sevdiğiniz Hangisi?

Börek çeşitleri, birbirinden farklı ve lezzetli yiyeceklerin bazen tek başlarına bazen de birbirleri ile eklenerek hazırlanan değişik içeriklere sahiptir. Ispanaklı börek, patatesli börek, su böreği, peynirli börek gibi çeşitleri ile her börekler her damak tadına uygundur. Bu durum aynı zamanda vejetaryen yemek kültürünü benimsemiş insanlar için de mutlu edici bir durumdur. Et, tavuk, peynir gibi hayvansal gıdaları tüketmek istemeyenler için sebzeli börek alternatifleri tercih edilebilir. 

Börek, anneler tarafından hazırlanıp çocukların beslenmesine de koyulan bir yiyecektir. Sabah işe giderken kahvaltı yapmak için sıkça alınan, acıkınca açlığı bastırmak hatta doymak için tüketilen börek, sofraların özellikle de kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi durumundadır. 

Tepsi Böreği Lezzeti ile Damakları Süsleyen Tatlar

Tepsi böreği, önce gözü doyurur. Gerek kokusu gerek görünüşü ile iştahları kabartan tepsi böreği, genellikle peynirli ve kıymalı olarak hazırlanmaktadır. Ancak özel sipariş durumları için de farklı içerikleri söylemek elbette mümkündür. Börek açmak, Türk kültüründe en çok duyulan tabirlerden biridir. Buradan da böreğin önemini ve ne kadar sevildiğini rahatlıkla anlayabiliriz. Sebzeli börekler içinde en sevilenlerden olan ıspanaklı börek ve patatesli börek, farklı alternatifler sunan iki ayrı lezzettir. Tek bir dilimi doyurmaya yeten börekler her zaman mutfakların vazgeçilmezi olacaktır. En taze börek çeşitleri Liva Shop’ta. 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir