ZARİF GÖRÜNÜMÜYLE SIKMA KEHRİBAR TESBİH

SIKMA KEHRİBAR TESBİH

Kehribarın en eşsiz formlarından biri olarak görülen sıkma kehribar, birçok farklı aksesuarda olduğu gibi tespih yapımında da sıklıkla kullanılmaktadır. Yetenekli ustaların elinde birer sanat eseri haline gelen sıkma kehribar tesbih modelleri, çok iyi tasarlandıkları için dikkat çekmektedir. Sıkma kehribar tesbih modelleri daha çok kırmızı, bordo, bal, sarı ve turuncu tonlarında bulunsa da diğer renklerde de bulabilmek mümkündür. Farklı renk seçenekleri her kesime hitap ettiği için sıkma kehribar tesbih onu tercih edilen bir seçim haline getiriyor. Ayrıca şifalı olduğuna inanılan kehribar geçmişte çeşitli terapilerde kullanılmıştır. Sıkmış kehribar tesbih, damla kehribar kadar doğal olmasa da yine de sıkma kehribar özelliklerini taşır ve çok popüler bir tespih modelidir. 

 Sıkma Kehribar Nedir? 

Kehribar tozlarının toplanıp çeşitli işlemlerden geçirilerek yeniden birleştirilmesiyle elde edilen birçok kehribar çeşidi olmasına rağmen, sıkma kehribar bunlardan biri değildir. Sıkma kehribar, doğal amber taşı ile özel kimyasal maddelerin farklı yöntemlerle birleştirilmesiyle elde edilir. Osmanlı döneminde tespih sanatının gelişimi sırasında keşfedilmiş ve o dönemin anısına çok miktarda kullanılmıştır. Ancak ilerleyen yıllarda sıkma kehribarın üretim yöntemi ortadan kalkınca ve bozulunca doğal kehribar yapımları da değer görmeye başladı. Sıkma kehribar tesbih modelleri de bu sebeplerden dolayı oldukça değer görmektedir. Tüm isimli tesbih ve sıkma kehribar tesbih modelleri için Dergah Tesbih ürün yelpazesini inceleyebilirsiniz.

Sıkma Kehribar Tesbih Fiyatları 

Osmanlı İmparatorluğu’nda tebih geleneğinin henüz gelişmediği bir dönemde keşfedilen sıkma kehribar, dönemin en iyi ustalarının ellerinde şekillenerek bambaşka bir atmosfere kavuşmuştur. Püsküller gümüş ise kehribar tespihler çok daha şık bir görünüm kazanır. Bu tasarımlar için tespih fiyatları diğer tespih tasarımlarına göre biraz daha yüksek olsa da tespih almak isteyen erkekler görünümlerinden dolayı tercih etmektedirler. Sıkma kehribar tesbih gibi isimli tesbih seçenekleri de yoğun ilgi görmektedir. İsimli tesbih fiyatları için de Dergah Tesbih ürünlerini inceleyebilirsiniz.

Sıkma Kehribar Tespih Tasarımları 

Sıkma kehribar tespih boncukları farklı kesimlere sahiptir ve uçlarında püskül vardır. Dergah tesbih takipçilerine çok çeşitli kesim ve püskül seçenekleri sunulmaktadır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi arpa kesimli tespihler çok popüler olurken, top kesimli, kapsül kesimli, çizgili ve kesimli modeller gibi çeşitleri de bulunmaktadır. Birbirinden şık ve değerli sıkma kehribar tesbih modellerini dergah tesbih ürünleri arasında bulabilirsiniz. Ayrıca birçok isimli tesbih modelleri de dergah tesbih ürünleri arasında sizleri bekliyor.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir