JANT TEMİZLİĞİ İLE İLGİLİ DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Arabanızın jantlarının çok kirlenmesinden şikayetçi misiniz? Yeni aldığınız jant temizleyici ya da jant parlatıcı çok işinizi görmüyor mu? Jantı nasıl temizleyeceğiniz ve parlatacağınız hakkında bir fikre mi ihtiyacınız var? İşte bu yazı tamamen sizin için.

JANT NEDİR?

Lastiklerin orta kısmında bulunan ve teker çemberinin iç kısmında konumlanan metal bölüme jant denir. Her ne kadar estetik görünümü ön planda olsa da jantlar aracın sürüş performansını etkileyen önemli parçalardan biridir.

JANT TEMİZLİĞİ NEDEN GEREKLİDİR?

Aracı olan insanlar bilir ki otomobili güzel gösteren etkenlerin başında lastik ve jant gelir. Fakat yola yakın olmaları ve direk temas etmesi nedeniyle yolda mevcut kir ve tozu üzerlerine çekmeleri, temas nedeniyle çizilmeler ve kirlenmeler normaldir. Düzenli olarak jant temizliği yapmak hem aracın sürüş performansı hem de lastiğin uzun ömürlü olması açısından önemlidir.

JANT TEMİZLİĞİ YAPARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Jant temizleyici birkaç tavsiye sıralamak gerekirse öncelik jantın üzerinde birikmiş olan toz ve kirden jantı arındırmaktır. Bunun için janta zarar vermeyecek şekilde tazyik oranı ayarlanmış su ile temizliğe başlanabilir. Jantların temizliği için gereken en önemli kısım fırça, sünger, bez kullanımıdır. Jantı temizlerken çizilme ve zarar görme gibi sorunlarla karşılaşmamak için jant temizliği ve araç temizliğine uygun ürünler kullanılmalıdır.

Çıkmayan zor lekeler için kesinlikle tuz ruhu, çamaşır suyu, sirke, gibi ürünler kullanılmamalıdır. Bu gibi maddeler jant parlaklığı görüntüsünü alarak janta zarar verir. Temelde jantları temizlemek için kullanılan ürünler jant fırçası, jant temizleyici sprey, jant cilası, jant parlatma spreyi olarak sıralanabilir. Jant temizlemek için kullanılan profesyonel ürünler sayesinde uzun süre dayanan, parlaklığını koruyan ve işlevini iyi yerine getiren jantlar elde edersiniz. Burada önemli bir konuda jant tipidir. Jantlar genel olarak alüminyum içerir fakat krom ya da sac alaşımlı olan jantlar da mevcuttur. Bu durumlar göz önüne alındığında jant türünüze uygun temizleyici seçmeniz faydanıza olacaktır. Örneğin krom kaplı jantınız varsa krom jant için özel üretilmiş ürünler tercih etmeniz gerekir.Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir