İsteme çikolatası, kız isteme, söz ve nişan gibi organizasyonlarda kız istemeye giderken erkek tarafının hazırlattığı özel çikolatalara verilen isimdir. Bu çikolatalar özel olarak hazırlanır. Hem sunumu hem kutusu ve hatta dekoru ile oldukça şık bir izlenim bırakan bu çikolata, Türk kültür ve adetlerinin olmazsa olmazlarından biridir. Erkek tarafı bu tarz özel durumlarda çiçekle birlikte hediyelik olarak hazırlattıkları kız isteme çikolatası, çoğunlukla şık bir tepsi ile ikram edilir ya da hazırlatılır.

Bu çikolata, pek çok yerde satışı yapılan bir ikramlıktır. Adet ve geleneklerimizde de var olması neticesi ile oldukça titiz bir çalışma sonucu hazırlatılan bu çikolatalar, ismini tamamen kız isteme gibi durumlardan almaktadır. Farklı şekillerde, kutularda ya da ambalajlarda hazırlanan kız isteme çikolatası olmadan kız istemeye gitmek neredeyse yakışık olmayacak bir durumdur desek yanılmış olmayız.

Nişan Çikolatası Nasıl Olmalıdır?

Nişan, özel bir etkinliktir. İki kişinin bir ömür boyu birlikte yürüyeceği yolda attıkları önemli adımlardan birisi olması, nişan törenlerini de özel kılmaktadır. Bunun için bu tarz özel durumlarda yapılan tüm hazırlıklara ve hatta hazırlatılan ikramlıklara özen göstermek gerekir. Nişan çikolatası da yapılacak nişan töreninde yine erkek tarafından hazırlatılan bir ikramlıktır. Söz nişan çikolatası olarak da adlandırılabilen nişan çikolatası hazırlatmak için özenli bir itina olması gerekir. 

Özellikle çikolatanın ambalajında kullanılan farklı desenler, bu çikolataların anlamına büyük bir vurgu yapmaktadır. Şöyle ki, gelinlik ya da damatlık şeklinde hazırlanan çikolata ambalajları nişan çikolatası ya da söz çikolatası konseptine tamamen uyum sağlamaktadır. 

Söz Nişan Çikolatası ile Doyumsuz Lezzetler

Söz nişan çikolatası, içeriği genellikle aynı çikolatalardan oluşan bir çeşittir. Madlen çikolata ve napoliten çikolata ile hazırlatılan bu özel durum çikolataları, en klasik lezzetleri içinde barındırır. Çünkü bu tarz özel durumlar riske atılmaya gelmez. Bundan dolayı klasikleşmiş bu iki çikolata türü ile hazırlanır ve herkesin beğeneceği bir ikramlık haline gelir. Madlen çikolata ve napoliten çikolata, herkesin severek yediği çikolata çeşitleri arasında yer almaktadır. Kız isteme çikolataları Liva Shop’ta.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir