Gece Yatmadan Önce Ödem Nasıl Atılır?

ödem

Ödem, vücudun farklı bölgelerinde biriken sıvının sonucudur ve çeşitli sebeplere bağlı olarak meydana gelir. Genellikle ayak, bacak, el ve yüz bölgelerinde görülen bu şişkinlik, estetik kaygıların yanı sıra rahatsızlık da verebilir. Gece yatmadan önce alınabilecek basit önlemlerle ödemi azaltmak mümkündür.

Ödem ve Tuz Tüketimi

Tuz, vücutta su tutulmasına neden olan bir madde olup, aşırı tuz tüketimi ödemin oluşumuna zemin hazırlar. Akşam yemeği için hazırlanan yemeklerde tuz kullanımını minimuma indirin. Tuz yerine baharatlarla lezzet katmayı tercih edin. Bacaklardaki ödemi azaltmak için yüksek bacak pozisyonu almak, kan dolaşımını destekler ve ödem atılmasına yardımcı olur. Uyuma pozisyonunu almadan önce, 10-15 dakika boyunca ayaklarınızı kalp hizasının üstünde bir yere koyarak dinlenin.

Vücutta toksinlerin atılmasına yardımcı olan su, aynı zamanda ödemin atılmasında da etkili bir araçtır. Ancak gece yatmadan hemen önce aşırı su tüketimi, gece sık sık tuvalete gitmeye neden olabilir. Akşam saatlerinde su tüketimini azaltın. Ancak gün boyunca yeterli miktarda su içmeye özen gösterin. Doğal diüretikler, vücutta biriken fazla sıvının atılmasına yardımcı olan gıdalardır. Akşam yemeğinizde maydanoz, kereviz, ananas gibi doğal diüretik özelliklere sahip gıdaları tüketmeye özen gösterin. Vücutta ödem belirtileri birçok faktöre bağlıdır ve genellikle yaşam tarzı değişiklikleri ile kontrol altına alınabilir. Ancak sürekli ve şiddetli ödemler, ciddi sağlık sorunlarının bir göstergesi olabilir. Bu nedenle, uzun süreli bir şikayetiniz varsa bir sağlık uzmanına başvurmanız önerilir.

Ödem ve Masaj Uygulamaları

Ödem atmak için masaj, kan dolaşımını hızlandırarak ödemin atılmasına yardımcı olur. Ayrıca lenf drenajı özellikle lenf sistemini harekete geçirerek ödem oluşumunu engeller. Hafif baskılarla, ayak parmaklarından başlayarak bacağın üst kısımlarına doğru dairesel hareketlerle masaj yapın. Aynı şeyi eller ve kollar için de yapabilirsiniz. Bazı ödem söktürücü bitkisel çaylar, vücutta suyun atılmasına yardımcı olan doğal diüretik özelliklere sahiptir. Ihlamur, yeşil çay veya atkestanesi çayı gibi diüretik özellikli çayları akşam saatlerinde tüketebilirsiniz. Ancak gece rahat uyuyabilmek için ödem söktürücü çay tüketimini yatmadan en az 1-2 saat önce yapın.

Ödem için Sodyum-Potasyum Dengesi

Vücudun sodyum-potasyum dengesi, sıvı tutulumunu doğrudan etkiler. Aşırı sodyum tüketimi ödem oluşumu için neden olabilirken, potasyum ödemin atılmasına yardımcı olur. Muz, avokado ve patates gibi potasyum zengini gıdaları diyetinize dahil edin. Ancak tuzlu gıdalardan uzak durmaya çalışın. Düzenli fiziksel aktivite, kan dolaşımını hızlandırır ve vücuttaki sıvının dengeli dağılmasına yardımcı olur.

Günde en az 30 dakika yürüyüş yapın veya evde basit egzersiz hareketleriyle vücudunuzu aktif tutun. Ödemin vücutta birikmesi, farklı nedenlere bağlı olarak gelişebilir. Ancak yukarıda sıralanan basit adımlarla ödem oluşumu engellenebilir veya var olan ödemi azaltabilirsiniz. Ancak eğer ödeminiz kronikleşirse veya belirli bir bölgede şiddetlenirse, mutlaka bir uzmana başvurmalısınız. Sağlık ve güzellik hakkında daha detaylı bilgiler edinmek için Aquashine blog sayfasını ve web sitesini inceleyebilirsiniz.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir