EZİNE PEYNİR FAYDALARI NELERDİR?

Ezine peynir Çanakkale yöresinden çıkan, son derece lezzetli ve bir o kadar da besleyici bir peynir çeşididir. Ağızda dağılan ve muhteşem bir süt tadını kolayca aldığınız en kaliteli peynir çeşitlerinden olan ezine peynir ile kahvaltılarınızı taçlandırın. Son derece sağlıklı ve besleyici bir besin olan ezine beyaz peynir oldukça faydalıdır.

Hafızayı güçlendiren ezine beyaz peynir , ilerleyen yaşlarda meydana gelebilecek hafıza kaybı veya Alzheimer gibi problemlerin önüne geçmeye fayda sağlar. Ayrıca gelişim çağındaki çocuklar için de oldukça yararlı olan ezine peynir , kemik ve diş sağlığı açısından büyük bir öneme sahiptir. Öte yandan saçların güçlenmesine ve saç dökülmesinin en az seviyeye inmesine de yardımcı olan ezine peynir lezzeti sayesinde de oldukça sevilen bir besindir. Keçi sütünden yapılan ezine beyaz peynir A vitamini açısından oldukça zengindir ve düzenli tüketilmesi ile beraber bağışıklık sisteminizi güçlendirir ve sizi hastalıklardan korur.

Tüm bunların yanı sıra kolesterol oranı düşük olması sebebi ile ezine peynir trans yağ asitleri içermez ve bu sayede vücudunuzun da kolesterol dengesini oluşturmada yardımcı bir rol oynar. Ayrıca ezine beyaz peynir amino asit kaynağı olmasından dolayı zeka gelişimi açısından da vücuda fayda sağlamaktadır. Vücudun doğal yollarla enerji üretmesine de yardımcı olan ezine peynir aynı zamanda da yüksek protein içermesinden kaynaklı olarak vücudun ihtiyaç duyduğu günlük protein miktarını karşılamaya da yardımcı olur.

SÜTTEN GELEN NEFİS BİR LEZZET: EZİNE BEYAZ PEYNİR

Yumuşacık tadı ve muhteşem kıvamı ile ağızda dağılan nefis ezine beyaz peynir lezzetini daha önce denemediyseniz, mutlaka kahvaltıda ya da yemeklerde denemenizi tavsiye ederiz.

Özellikle de makarnaların üzerine serpilmiş ezine peynir lezzetini biraz ceviz ile birleştirdiğiniz muhteşem bir lezzet yakalayabilirsiniz. Ayrıca çıtır çıtır böreklerin de içerisine maydanoz ile beraber karıştırarak ekleyebileceğiniz enfes ezine beyaz peynir mutlaka denemeniz gereken bir süt ürünüdür.

İnek, keçi ya da koyun sütünden yapılarak farklı aromatik lezzetler de sunan ezine beyaz peynir , ister kahvaltılarda ister meze olarak isterseniz de yemeklerde kullanabileceğiniz nefis bir seçenek olacaktır.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest