EN KOLAY TÜRK KAHVESİ YAPIMI NEDİR?

türk kahvesi

Damak tadına düşkün olanların vazgeçemediği lezzetlerin başında Türk kahvesi gelmektedir. Farklı tarzda pişirme tekniği ile bu ismi alan Türk kahvesi çeşitleri için ideal hazırlama teknikleri bulunmaktadır. Kahve çeşitleri arasında ayrı bir yeri olan bu kahvenin çok kolay olarak görülse de özellikle kıvamı ve köpüğünün tutturulması için maharet gerektirmektedir.

Tadı ve Ünüyle Cezbeden Türk Kahvesi

Türkiye, kahve üretiminin olmamasına rağmen bu ürüne adını veren tek ülke olarak öne çıkmaktadır. Türkiye’nin kahveye adını vermesini sağlayan ise Türk kahvesi yapımı tekniği olarak öne çıkmaktadır. Tiryakileri çok iyi bilir ki kahvenin pişirme tarzı, lezzetini veren unsur olarak kabul edilmektedir. Türk kahvesi yapımı için bazı kurallara uymak gerekmektedir. Öncelikle kullanılacak malzeme ve nerede pişirileceği büyük önem taşımaktadır. Bu lezzete değer katan asırlardır kullanılan bakır cezveler olmaktadır. Isı dağılımı dengeli olan ve malzemenin aşırı ısınmasını engelleyen bakır cezve kullanılması, kahvenin pişirilmesinin en etkili yollarından biri olarak kabul edilmektedir.
Türk kahvesi için malzemelerin sıralaması da büyük önem taşımaktadır. Kahvenin hazırlanması sürecinde cezveye öncelikle kahvenin konması gerekmektedir. İdeal olan her fincan için bir buçuk çay kaşığı kahvenin öncelikli olarak cezveye alınması ile pişirme süreci başlamaktadır.

Türk Kahvesi Tüketimin En İdeali Sade Olması

Bu eşsiz tadın tüketiminin en ideali sade olması olarak kabul edilmektedir. Damak tadına düşkün olanlar sade tüketimi benimsese de bazı kişiler şekerli kahveyi tercih etmektedir. Eğer şekerli tüketilecekse, kahvenin ardından şeker ilave edilmesi, son olarak da uygun ölçülerde su konması gerekmektedir. Türk kahvesi çeşitleri için kullanılacak suyun kesinlikle soğuk olmasına dikkat edilmelidir. Sıcak su kullanılarak hazırlanan kahvenin lezzeti olmayacaktır. 
Kahve pişirmenin püf noktalarından biri de ısının ayarlanması olarak öne çıkmaktadır. Yoğun ateş kısa sürede pişirme imkanı tanısa da lezzetin harmanlanmasının önüne geçmektedir. Bu nedenle yılların lezzetli içeceğini hazırlanırken kısık ateş kullanılmalıdır. Çok daha özel bir lezzet isteyenler, odun ateşinin közünü kullanarak da hazırlamakta, bu kahvenin tadına doyum olmamaktadır. Siz de bu tadın eşsiz lezzetine ulaşmak istiyorsanız, en doğru adres Hacı Mustafa Han olacaktır.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir