DEVE KEMİĞİ TESBİH ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

deve kemiği tesbih

En popüler tesbih çeşitlerinden biri deve kemiği tesbih modelleridir. Bu tesbih türü, deve kemiğinden yapılmış bir dizi küçük, silindir boncuktan yapılmıştır. Bu boncuklar genellikle bir ipe veya zincire asılır. Deve kemiği tesbih faydaları genel olarak; duayı teşvik etmek, zihni sakinleştirmek, endişe ve stresi azaltmaktır. Piyasadaki en pahalı tesbih çeşitleri arasında yer alan bu tesbih oldukça şık bir görünüme sahiptir. Deve kemiği tesbih türünü bu kadar özel kılan özelliklerden biri de kendine has şeklidir. Genellikle yuvarlak veya oval şekilli olan tesbihlerin çoğundan farklı olarak, deve kemiği tesbih bir ilmek veya “deve hörgücü” şeklindedir. Bu şeklin, İslam’da kutsal sayılan devenin sembolik hörgücünü temsil ettiği de düşünülür.

Hayvansal Tesbihlerden Deve Kemiği Tesbih

Hayvansal tesbih çeşitleri içerisinde önemli bir yere sahip olan deve kemiği tesbih, renkleri bakımından da oldukça özgündür. Tahta veya metalden yapılan çoğu tesbihin aksine, deve kemiği tesbih genellikle açık kahverengi veya ten rengindedir. Bu rengin, İslam’da da kutsal olan devenin tabaklanmış derisini temsil ettiği düşünülür. Bu tesbihi diğer tesbih çeşitleri ve modellerinden farklı kılan özellikleri bulunmaktadır. Örneğin; deve kemiği tesbih modelleri, namazlarınızı takip etmenize yardımcı olması amaçlanan metal spiral ile de sunulabilir. Hatta bazıları, saymanıza yardımcı olması amaçlanan özel boncuklarla birlikte gelir.

Şık ve Özel Deve Kemiği Tesbih Modelleri

Deve kemiği tesbih, deve kemiğinden yapılan özel bir tesbih çeşididir. Piyasada bulunan tesbih çeşitleri arasında; zincir tesbih, inci tesbih, mercan tesbih, tahta tesbih, bambu tesbih, metal tesbih ve deve kemiği tesbih bulunmaktadır. Deve kemiğinden yapılan tesbih genellikle bronz, kurumuş deve kemiğinden yapılan tesbih modelleri arasında yer alır. Geleneksel tesbih tellerine göre biraz daha pahalı, benzersiz bir seçenek olarak son yıllarda giderek daha popüler hale geldi. Genel olarak, bu tesbih, tesbih koleksiyonunuza benzersiz ve güzel bir ektir. Sadece şekil ve renk olarak benzersiz değiller, aynı zamanda kullanımlarını kolaylaştıran özel özelliklerle gelmektedirler. Bu yüzden güzel ve eşsiz bir tesbih arıyorsanız Dergah Tesbih’in deve kemiği tesbih modeli kesinlikle düşünmek isteyeceğiniz türdedir.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir