Dana füme, etin uzun süre saklanıp sonra da tüketilebilmesi için tütsüleme işleminden geçirilerek saklanmasıdır. Dana füme etler özel tütsüleme işlemlerinden geçer. Bu işlemin sağlıklı olabilmesi için doğal bir ortamda odunun yanarken çıkardığı isle yapılması tavsiye edilir.  Bunun yanında birçok firma seri üretim yaptıkları için bunu es geçerek tütsüleme cihazları kullanmaktadır. Bu durumda yapımında özel teknikler gerektiren dana füme et, lezzetlenmesi için kullanılan bazı ağaçlardan alınan odunların verdiği tattan mahrum kalır.

Eğer ki evde dana füme yapmaya karar verdiyseniz bunun için elma, kiraz ve erik ağaçları gibi meyve ağaçları ile meşe, kayın ve palamut gibi yapraklı ağaçların kendine has kokusu, ete de geçerek etin lezzetini arttıracağından bu işlem için en uygun ağaçlardır. 

Evde dana füme et yaparken ilk olarak tütsülenecek etleri ince dilimler halinde kesmekle işe başlamalısınız. İnce ince kesilen dilimleri tütsüleme tepsilerine ya da özel şişlere dizdikten sonra etleri ateşe bırakmalısınız. Etlerin ateş üzerinde kaldığı süre boyunca ateşten çıkan duman sayesinde etler Usul usul yanan ateş etrafında suyunu ve kanını bırakır. Bu işlem tütsülenme safhası tamamlanana kadar devam ettirilmelidir.

Tütsüleme işlemi bittikten sonra önemli bir nokta da şudur; dana füme etleri muhafaza edebilmek için özel konservelere ya da füme poşetlerine sarmalısınız. Ayrıca etlerin yanmamasına dikkat etmelisiniz. Tütsülenme işlemi sona erdikten sonra ise et uzun süre taze ve tüketilebilir kalır.

Füme eti pişirdikten sonra aklınıza takılabilecek bir diğer soru ise bu et nasıl tüketilir olacaktır.  Dana füme sosis olarak kullanılabileceği gibi birçok farklı metotla da kahvaltınızı süsleyebilirsiniz. Örneğin; Dana füme kavurma olarak tüketilebilir ve gerçekten çok lezzetli olur.

Ayrıca dana füme sandviç gibi ara öğünlere de oldukça yakışan bir elementtir. Dana füme kalori dengesi açısından oldukça besleyici olduğundan hazırladığınız sandviçlerin besin değerini artırarak daha uzun süre tok kalmanızı sağlar. Dana füme et haricinde de hindi füme et gibi diğer et çeşitleri, soğuk sandviçler için oldukça uygundur. Hatta dana fümenin aksine hindi fümenin kokusu rahatsız etmez ve belirgin değildir. Sizde bu eşsiz lezzet ve daha fazlası için Moluet’i ziyaret edin.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir