Günlük beslenme rutininde proteinler ve yağlar kadar elbette ki karbonhidratlar da oldukça önemli bir yere sahiptir. Bilindiği üzere karbonhidratlar vücudumuza en çok enerji veren makrolar arasında yer almaktadır. Vücudun enerji ihtiyacının büyük bir bölümünü karşılayan karbonhidrat çeşitleri doğru ölçüde ve düzenli olarak tüketildiğinde oldukça sağlıklıdır. Öğünlerimizi ekleyebileceğimiz sağlıklı karbonhidrat içeren besinler ile kaliteli, hafif beslenmek de mümkün olacaktır. Tokluk hissi yaratması ve vücuda oldukça fazla enerji vermesi sebebiyle sıklıkla tercih edilen karbonhidrat besinler doğru ölçülerde kullanıldığında oldukça faydalı olacaktır. 

Karbonhidrat Bakımından Zengin Besinler Nelerdir?

Karbonhidrat bakımından zengin besinler vücudumuza yoğun bir enerji vermesi aynı zamanda da sağladığı vitaminler, amino asitler ve lif takviyesi ile son derece fayda sağlamaktadır. Karbonhidrat eksikliğinde halsizlik, unutkanlık veya sinir sistemi bozuklukları gibi problemler görülebilir. Öte yandan depresyon ve yorgunluk gibi belirtiler de karbonhidrat besinleri tüketilmediğinde gözlemlenebilmektedir. Karbonhidrat içeren besinler arasında tahıllar, pirinç, yulaf, baklagil çeşitleri ve ekmek vardır. Ayrıca karbonhidrat çeşitleri içeren meyvelerden birkaçı ise; muz, kayısı, hurma, karpuz, armut, portakal ve ananas gibi meyvelerdir. Ayrıca mısır gevreği, üzüm, incir, börülce, makarna ve nohut gibi besinler de karbonhidrat içermektedir. Vücudumuzun ihtiyacı olan karbonhidrat miktarını karşılamak ve aynı zamanda da sağlıklı beslenmek için bu tür besinleri düzenli ve ölçülü bir şekilde tüketmek oldukça sağlıklı bir seçim olacaktır.

Düşük Karbonhidrat Çeşitleri İçeren Yemekler

Düşük karbonhidrat içeren besinler genellikle protein ağırlıklı beslenmek isteyenler tarafından ve kas kütlesini artırarak yağ yakımını hızlandırmak isteyenlerce tüketilmektedir. Düşük karbonhidrat çeşitleri içeren besinler; enginar, patlıcan, soğan, lahana, turp ve brokoli gibi sebzelerdir.  Ayrıca karbonhidrat oranı düşük olan mantar çeşitleri, brüksel lahanası, karnabahar gibi sebzeleri de değerlendirebilirsiniz. Az karbonhidrat besinleri arasında domates, somon balığı, limon, çilek ve yoğurt da bulunmaktadır. Eğer protein ağırlıklı ve düşük karbonhidrat içeren bir beslenme rutini oluşturmak istiyorsanız bu tür besinleri öğünlerinize ekleyebilirsiniz. Fakat karbonhidrat bakımından zengin besinler de tüketerek ihtiyacınıza göre ve doktorunuzun onayıyla doğru beslenme düzeni oluşturabilirsiniz. Size en uygun gıda çözümü için GMT Food’u ziyaret edin.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir