OSMANLI’DAN MİRAS LEZZET: SU BÖREĞİ

Su böreği

Su böreği, Türk mutfağının en önemli lezzetleri arasında kabul edilmektedir. Osmanlı’dan günümüze kadar miras olarak uzanan lezzet, özellikle kahvaltıların ve özel günlerde gelen misafirlere yapılan ikramların vazgeçilmezi olarak öne çıkmaktadır. Göçebe kültürünün bir yansıması olarak günümüze kadar uzanan tepsi su böreği genellikle peynirli yapılmaktadır. Ancak, bunun yanında kıyma, patates ve ıspanak kullanılarak hazırlanan türleri de ilgi görmektedir.

Türk yemek kültürünün geniş halkalarından yalnızca birini oluşturan su böreği, Türk göçebe kültüründe ortaya çıkmış, Osmanlı mutfağında da bir dünya lezzeti haline gelmiştir. Göçebe kültürlerde yufkanın arasına bazı gıdalar konularak hazırlanan yemekler son derece revaçtaydı. Sürekli yer değiştirmek durumunda olan göçebeler için yemek hızla çözülmesi gereken bir sorun olarak algılanmaktaydı. Günümüzde ekmek arası olarak göze çarpan bu kültür, tepsi su böreği ve baklava gibi ürünlerde zirveye çıkmaktadır.

Su Böreği Nasıl Hazırlanmaktadır?

Su böreği adını nereden aldı diye düşünenler olabilir. İsim, yufkaların su içinde haşlanmasından gelmektedir. Tepsi su böreği hazırlamak ciddi maharet isteyen bir süreçtir. Öncelikle hazırlanan özel hamur ince bir şekilde açılmalıdır. Tüm hamurlar ince birer yufka haline geldikten sonra önceden hazırlanan ve kaynatılan su, tuz ve sıvı yağ karışımının içine batırılmalı, yarım dakika haşlandıktan sonra da alarak soğuk suya alınmalıdır.

Tüm bu aşamalar geçildikten sonra peynirli börek haline gelebilmesi için yufkaların tepsinin yarısına kadar dizilmesi gerekmektedir. İşin püf noktasına bu aşamada gelinmektedir. Peynirli börek ya da patatesli börek haline gelmesi için hangi tür tercih ediliyorsa, yufkaların arasına itinayla serilmelidir. İç harcının yufkanın üzerine serilmesinin ardından kalan yufkaların tamamı aynı yöntemle birbiri üzerine serilmelidir. Bu aşamada dikkat edilmesi gereken özelliklerden biri de sık sık soğuk suyun değiştirilmesi ve ısınmasının önüne geçilmesi olmalıdır.

En Sevilen Börek Çeşidi: Patatesli Börek

Patatesli börek ya da tercihe göre peynirli börek hazırlandıktan sonra son aşamaya, yani pişirme aşamasına geçilmelidir. 200 derecelik ısıya sahip fırında yaklaşık 45 dakika kalan patatesli börek, fırından çıkarıldıktan sonra soğumaya bırakılmalıdır.  Börek yapımı çok keyifli gibi görünse de hayli zor bir uğraş gerektirmektedir. Siz de uğraşmadan eşsiz börek lezzetine ulaşmak istiyorsanız Liva Shop hizmetinizdedir. 

 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir