KALICI BAYAN PARFÜMLERİ HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

Kokunuz daima bir imza niteliğindedir ve her tende her koku aynı şekilde dağılmaz, farklılık gösterir. Farkınızı ve sizi tamamen yansıtacak doğru bir kadın parfüm seçtikten sonra geriye sadece bu kokunun daha kalıcı hale gelmesini sağlamak kalır. Fresh kokulu bayan parfümleri çok sevilse de herkesin tek düşündüğü nokta daha az kalıcı olduklarıdır. Aslında bir koku fresh olduğundan dolayı kalıcı değil gibi gelse de her kadın parfüm aynı esans oranına sahip olduğunda kalıcılık oranı da aynı olur.

Aslında en güzel kadın parfümleri bile yalnızca esans oranına göre kalıcılık süresini belirler ve bu nedenle de parfüm seçimi yaparken aslında o parfümün edc, edt ya da edp olup olmadığına bakmanız yeterli olacaktır.

Eau de cologne yani edc parfümler esans yoğunluğu en az olanlardır, yaklaşık olarak yüzde 2 ila 4 arasında esans yoğunluğuna sahip olan edc kadın parfüm çeşitleri genellikle koku hassasiyeti olan kişilerin tercihleri arasında yer alır.

Eau de parfum yani edp türündeki bayan parfüm çeşitleri ise şu an satışta olan parfümler arasında esans yoğunluğu en fazla olan kokulardan biridir. Yüzde 10 ila 20 arasında ciddi bir esans yoğunluğuna sahip olan kalıcı bayan parfümleri arasında en çok tercih edilenlerdendir.

Eau de toilette yani edt bayan parfüm çeşitleri ise ortalama bir esans yoğunluğuna sahiptir ve yaklaşık olarak yüzde 4 ila 10 arasında bir esans içermektedir. Dört mevsim boyunca rahatlıkla kullanılabilen edt türler en çok tercih edilen bayan parfümleri arasında yer almaktadır.

KADIN PARFÜM SEÇİMİ NASIL YAPILIR?

Kendiniz bir kadın parfüm seçimi yaparken aslında tamamen kendi koku tercihinize göre bir alışveriş gerçekleştirseniz de bir noktada bu koku ve notalarının sizin teninizle ne kadar uyumlu olacağı da önemlidir.

Beyaz tenliyseniz baharatlı kokuları teniniz kaldırabilir ve rahatlıkla özellikle de kış aylarında tercih edebilirsiniz. Fakat esmer bir tene sahipseniz daha fresh kokulu bayan parfümleri tercih etmeniz sizin için çok daha avantajlı olacaktır. Ayrıca parfüm seçimlerinizi de mevsime göre yaparak soğuk havalarda baharatlı ya da şekerli, sıcak havalarda ise çiçekli ya da pudralı bayan parfüm seçimleri yapabilirsiniz.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest